Κυριακή 12 Απριλίου 2009

Αναγέννηση Καρδίτσας - Εθνικός Αστέρας 1-0 ΤΕΛΙΚΟ

Αναγέννηση Καρδίτσας - Εθνικός Αστέρας 1-0

Άλμα παραμονής

Η Αναγέννηση Καρδίτσας, μετά την αυτοκτονία της την προηγούμενη αγωνιστική με αντίπαλο τον Απόλλωνα της Καλαμαριάς, κατάφερε να ανέβει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού μετά τη νίκη της επί του Εθνικού Αστέρα με 1-0. Σε ένα κατάμεστο -για ακόμα μία φορά- γήπεδο, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη προηγήθηκε με το τέρμα του Κυπαρίσση στο 22ο λεπτό και αυτήν τη φορά διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Το καλό είναι ότι τα άλλα αποτελέσματα μας ευνοούν και πλέον η παραμονή είναι κάτι που μπορεί να γίνει πραγματικότητα.

Επιστροφή στα "μεγάλα σαλόνια" της πρώτης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος επέστρεψε και μαθηματικά ο ΠΑΣ Γιάννενα από την 30ή αγωνιστική της Β’ Εθνικής, κάτι που το οφείλει στην καταδικασμένη σε υποβιβασμό Καστοριά και τη νίκη της μέσα στην Κέρκυρα επί της τοπικής ομάδας με 2-1.

Η παρουσία του "Αγιαξ της Ηπείρου" στη Super League για πρώτη φορά μετά το 2002-03 (τότε ως Α’ Εθνική) "σφραγίστηκε" λόγω της διαφοράς που διαμορφώθηκε από την τέταρτη θέση, έστω κι αν ακόμα δεν έχει αγωνιστεί απέναντι στην Καβάλα. Οι "Φαίακες" θα μπορούσαν να προσπεράσουν τους Γιαννιώτες μόνο νικώντας τους ουραγούς του πίνακα της βαθμολογίας, ωστόσο έπεσαν "θύμα" έκπληξης, με τους "γουναράδες" να παίρνουν τη νίκη χάρη στα γκολ του Στεφανίδη στο 50’ και στο 65’ με πέναλτι. Ο Νικολόπουλος μείωσε στο 71’ για τους γηπεδούχους, αλλά το τέρμα του δεν ήταν αρκετό.

Ο Ιωνικός διατήρησε "ζωντανές" τις όποιες ελπίδες διαθέτει για την επιστροφή του στη Super League μετά την δύσκολη νίκη επί του Διαγόρα στη Νίκαια με 1-0. Το τέρμα του Γκαστόν Κάσας στο 88ο λεπτό της συνάντησης έκρινε και την τελική έκβαση, σε ένα κατά τα άλλα όχι και τόσο θεαματικό παιχνίδι, στο οποίο καμία εκ των δύο ομάδων δεν κυνήγησε με πάθος τη νίκη. Το γκολ των γηπεδούχων, εξάλλου, προήλθε από την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος.

Η αγωνιστική υπεροχή του Εθνικού απέναντι στην Καλλιθέα δεν είχε και το ανάλογο αποτέλεσμα, μιας και οι δύο ομάδες "κόλλησαν" στην ισοπαλία 0-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι στο γήπεδο του Ελληνικού. Η ομάδα του Εουρίκο Γκόμες Μοντέιρο είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος με εκτέλεση κόρνερ του Φερέιρα (κι ενώ ευνοούσε και ο άνεμος), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχε μερικές ακόμα πολύ καλές στιγμές, ωστόσο το γκολ δεν ήρθε και η «λευκή» ισοπαλία παρέμεινε μέχρι τέλους, στέλνοντας τους φιλοξενουμένους στην προτελευταία θέση.
Ομορφο παιχνίδι στην Κατερίνη, από όπου η Καλαμάτα έφυγε με τη νίκη κόντρα στον Πιερικό με 2-1. Η "μαύρη θύελλα" προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον MVP της τον τελευταίο καιρό, τον Βραζιλιάνο Μαρσελίνιο, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους με σκοπό να ισοφαρίσουν. Το πέτυχαν σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου χάρη στο τέρμα του Ντεμπελέ, αλλά μερικά λεπτά αργότερα ο Παντελιάδης με αυτογκόλ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Μεσσήνιους, που δεν το απώλεσαν παρά τις πιεστικές προσπάθειες του Πιερικού. Αξίζει να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ από ριμπάουντ του Βέρμπη σε σουτ του Φρέντερικς, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε από τον διαιτητή ως οφσάιντ.

Χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον και το ματς του Ευόσμου, μεταξύ του Αγροτικού Αστέρα και του Ολυμπιακού Βόλου. Οι γηπεδούχοι ήθελαν μερικούς βαθμούς μέχρι το τέλος της σεζόν ώστε να διασφαλίσουν την κατηγορία και με τα δύο γκολ του Γέβτζοβιτς στο πρώτο μέρος έδειξαν πως θα τους έπαιρναν από αυτό το ματς. Οι Θεσσαλοί μείωσαν στο 54’ με τον Χανιώτη, όμως ο Γέβτζοβιτς με το τρίτο του γκολ έκανε το 3-1 υπέρ του Αστέρα και ουσιαστικά αυτό το "τρίποντο" τον διατηρεί στη Β’ Εθνική και τη νέα σεζόν.

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής

Ατρόμητος-Απόλλων Καλαμαριάς 2-1 (16' Καζάκης, 81' Ολιβέιρα - 12' Παπαποστόλου)
Αναγέννηση Καρδίτσας-Εθνικός Αστέρας 1-0 (22' Κυπαρίσσης)
Εθνικός-Καλλιθέα 0-0
Κέρκυρα-Καστοριά 1-2 (71' Νικολόπουλος - 50', 65' πέν. Στεφανίδης)
Αγροτικός Αστέρας-Ολυμπιακός Βόλου 3-1 (29', 45', 85' Γέβτζοβιτς - 54' Χανιώτης)
Ιωνικός-Διαγόρας 1-0 (88' Κάσας)
Πιερικός-Καλαμάτα 1-2 (47' Ντεμπελέ - 9' Μαρσελίνιο, 51' αυτ. Παντελιάδης)