Κυριακή 5 Απριλίου 2009

Δραματική ισοπαλία στην Καλαμαριά

Συγκλονιστικό φινάλε είχε η εξαιρετικα κρίσιμη συνάντηση του Απόλλωνα Καλαμαριάς με την Αναγέννηση Καρδίτσας για την 29η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β' Εθνικής, η οποία έληξε ισόπαλη 2-2. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν 2-0, όμως στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 17' με κοντινή κεφαλιά του Μελαμπιανάκη και διατήρησαν την υπεροχή απέναντι στους γηπεδούχους που υστέρησαν προκαλώντας τις αποδοκιμασίες των οπαδών τους. Μάλιστα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Αναγέννηση έφτασε στο 0-2 με πλασέ του Μπουντούρη και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη.Ωστόσο, στο 76' με γυριστή κεφαλιά του Ουμουρί, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λεοζίνιο, ο Απόλλων μείωσε και ξανανμπήκε στο παιχνίδι. Οι Πόντιοι αναζήτησαν την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 90' όταν ο Κόντης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στους Θεσσαλονικείς, κόβωντας παράλληλα δύο από τους Καρδιτσιώτες.