Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2008

ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ - ΚΑΒΑΛΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 5-1

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απώλεια βαθμών του Ατρόμητου στην Καλαμάτα, φτάνοντας τη μεταξύ τους διαφορά στο +3.
Για την ομάδα του Γκιγέρμο Όγιος σημασία κόντρα στη Βέροια είχε ουσία και όχι τόσο το θέαμα, ιδίως μετά την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Κάστρο στο 30ο λεπτό. Το γκολ του αρχηγού Γιώργου Ντάσιου στο 48ο λεπτό ήταν αρκετό προκειμένου ο "Άγιαξ" να επικρατήσει 1-0 της ακίνδυνης "βασίλισσας του Βορρά".
Η επιθετική φιλοσοφία της Καβάλας αποδείχθηκε εκ νέου αποτελεσματική και αποτυπώθηκε στο εντυπωσιακό 5-1 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας. Οι "Αργοναύτες" δεν υποτίμησαν την αντίπαλό τους, σκόραραν πολύ γρήγορα (στο πρώτο 20λεπτο) δύο τέρματα και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κυριάρχησαν πλήρως. Ο Μπάρμπας διεύρυνε το προβάδισμα για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, ο Μπουντούρης μείωσε από την άσπρη βούλα, ωστόσο οι Σουλτανίδης και Κάλαϊτζιτς σφράγισαν το θρίαμβο των γηπεδούχων.
Βραζιλιάνικη γεύση είχε το διπλό της Κέρκυρας στην Καλαμαριά. Με δύο γκολ του Σίλβα (10', 66'), ο οποίος έφτασε τα επτά τέρματα στο πρωτάθλημα, και ένα του Φλαβίνιο (30'), οι "Φαίακες" επιβλήθηκαν 3-1 του Απόλλωνα και εξακολουθούν να παρακολουθούν εξ αποστάσεως τη μάχη της κορυφής.
Η αποβολή του Μπαλάφα στο 80ο λεπτό επέτρεψε στον Εθνικό Αστέρα να επιβληθεί 3-1 του Ιωνικού και να πετύχει μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη. Ο Μίμης Μπενίσκος εκμεταλλεύτηκε των κενών που υπήρξαν στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Τρέχο και ο Ιωνικός είχε ισοφαρίσει με πέναλτι του Γκαμπόρ.
Δυνατός στην έδρα του ο Πιερικός πήρε τους τρεις βαθμούς που τόσο ήθελε (2-1) απέναντι στον Εθνικό. Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν προβάδισμα νίκης με τέρματα των Χαϊκάλη και Βέρμπη και δεν αγχώθηκαν παρά μόνο όταν οι Πειραιώτες μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Τούλιο.
Κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στο γκολ έγινε στο "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης". Κερδισμένος ο Ηλυσιακός, ο οποίος σκόραρε στο 63ο λεπτό με τον Τσαμπούρη και άφησε τον Ολυμπιακό Βόλου χωρίς νίκη για δεύτερο σερί παιχνίδι. Οι λιγοστές καλές στιγμές και η αδυναμία των Καλλιθέας και Αγροτικού Αστέρα να επωφεληθούν αυτών έφερε το 0-0 στο "Ελ Πάσο".